Glass Beach, Kaliforniya: Doğanın Mucizesi

Glass Beach, Kaliforniya: Doğanın Mucizesi

Kaliforniya’nın kuzey kıyısında, Fort Bragg kasabası yakınlarında bulunan Glass Beach, dünyanın en eşsiz plajlarından biridir. Bu plaj, adını, yıllarca çöplük olarak kullanıldıktan sonra, okyanus dalgalarının ve deniz canlılarının aşındırmasıyla oluşan cam taşlarından alır.

Glass Beach California 1

Glass Beach’in geçmişi, 1920’lere kadar uzanır. O dönemde, kasabada yaşayanlar, çöplerini plaja atmaya başlamışlardı. Bu durum, plajın kirlenmesine ve çevre kirliliğine neden olmuştu. 1967 yılında, yerel çevreci grupların baskısıyla, plajın çöplük olarak kullanımı yasaklandı.

O zamandan sonra, okyanus dalgaları ve deniz canlıları, plajdaki çöpleri aşındırarak, cam taşlara dönüştürdü. Bugün, Glass Beach, rengarenk ve parlak cam taşlarıyla kaplı bir plajdır. Bu cam taşlar, her boyutta ve renktedir. Bazıları, küçük ve yuvarlaktır, bazıları ise büyük ve ovaldir. Cam taşlarının renkleri, camın türüne ve aşınma derecesine göre değişir.

Glass Beach California 2

Glass Beach, ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunuyor. Plajdaki cam taşları, yürüyüş yapmak, fotoğraf çekmek ve sadece keyfini çıkarmak için mükemmel bir yerdir. Ancak, cam taşlarının keskin olabileceğinden, dikkatli olmak gerekir.

Glass Beach, çevre kirliliğinin etkilerini azaltmak için yapılan bir başarı hikayesidir. Bu plaj, çöplükten cennete dönüşen bir örnektir. Glass Beach, doğal dünyanın mucizelerini görmemiz için bize ilham veriyor.

Glass Beach California 3

Ziyaret Bilgileri

Glass Beach, California’nın kuzey kıyısında, Fort Bragg kasabası yakınlarında, MacKerricher Eyalet Parkı’nın bitişiğinde yer almaktadır. Plaja, Fort Bragg’den Highway 1’den kuzeye doğru gidilerek ulaşılabilir. Plaj, ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Plajda, cam toplamak yasaktır. Bu yasak, cam taşlarının korunması için konulmuştur.

Devamı

Daha fazla değişik taş görmek istiyorsanız, Pinterest sayfamı ziyaret edin «

Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler,
www.tubefavorites.com.tr

Rate this post

Yorum yapın

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject